Flexaret VII a VIIa

Flexaret VI Model VII byl vzhledově podobný modelu VI. Přinesl mnoho vylepšení. Do vínku dostal novou závěrku Pentacon Prestor s časy do 1/500. Natahování závěrky při převíjení filmu stejné jako modelů V a VI bylo doplněno přídavným natahováním pro vícenásobné expozice na jedno políčko filmu. V akční fotografii mohly pomoci vypínatelné záskoky pro rychlé zaostření na blízké, střední a dlouhé vzdálenosti. Tím ale vylepšení nekončí. Výhradně u modelu VII byly na pravé straně přístroje páčka, který spolu s maskami dovnitř přístroje a do světlíku umožňovala komfortní použítí obdélníkového formátu 6x4,5. Přitom zůstala zachována možnost práce s kinofilmem. Jenom adaptér byl odlišný od modelů V a VI. Jeho použití a též použití formátu 24x24, který byl u modelu VII též možný už v současnosti ztrácí smysl. Posledním vylepšením u některých sedmiček byla plastová vložka s Fresnelovou čočkou pro zjasnění obrazu na matnici. Snímek pohledu na matnici Flexaretu VI (vlevo) a VII (vpravo), které jsou v jednom okamžiku zaměřeny na jeden objekt ukazuje nezanedbatelný přínos Fresnelovy čočky.

Flexaret VI Ne všechny novinky u tohoto modelu byly z dlouhodobého hlediska jednoznačně pozitivní. Například Fresnelova čočka je vyrobena z plastu, který postupem času hnědne a matnici spíše zatemňuje než zjasňuje. Pak nezbývá než si ji nechat v opravně odstranit. Počet lamel clony byl redukován z 10 na 5, což samozřejmně nepřispívá ke kvalitě bokeh, složitost přidaných mechanických prvků zase vede k větší pravděpodobnosti poruch. Přesto byla "sedmička" vrcholem celé řady Flexaretů a je dodnes velmi vyhledávaným modelem.

Sedmý model ukončil historii Flexaretů v Přerovské Meoptě a to z naprosto prozaického důvodu. Byl opatřen novými závěrkami Pentacon Prestor, dováženými v rámci dělby práce v RVHP z tehdejší NDR. Flexaret VI Jenže východoněmecký dodavatel neplnil své závazky a závěrek se nedostávalo. Meopta tuto situaci řešila dovozem západoněmeckých závěrek Prontor. Přístroje jimi opatřené bývají sběrateli označovány jako Flexaret VIIa a neměly přídavné trikové natahování závěrky bez posunu filmu. Sama Meopta ale toto označení nikdy nepoužívala. Jenže dovoz závěrek za devizy byl pro tehdejší "kapitány plánovité ekonomiky" nepřijatelný a proto byla výroba Flexaretů k lítosti mnoha příznivců ukončena. Českým uživatelům TLR tak zůstaly japonské Yashicy, Minolty Autocord a konečně i ruské bakelitové Lubitely. Ty poslední sice kvalit Flexaretů zdaleka nedosahovaly ale byly mnohem obvyklejší než méně dostupné japonské přístroje.

Rok výroby: 1966 - 1971
Hledáčkový objektiv: Belar 1:3,5/80mm opatřený vnitřním bajonetem B36.
Snímací objektiv: Belar 1:3,5/80mm opatřený vnitřním bajonetem B36 a vnějším bajonetem B40
Závěrka: Pentacon Prestor 1s - 1/500s. (model VII) nebo Prontor 1s - 1/500s (model VIIa)
Počitadlo: Mechanické počitadlo spřažené s posuvem filmu, doplněné druhým počítadlem, které počítalo desítky snímků.
Film: Svitkový film 120 na cívce B2 nebo kinofilm v kazetě.

Příslušenství.
Návod k přístroji.

Maska 6x4,5 Maska 6x4,5 Vzhledem ke množícím se dotazům po tvaru a rozměrech masky pro formát 6x4,5 zde uvádím náčrt masky. V originále jde o sestavu svařenou ze tří dílů. Pro výrobu "na koleně" není dle mého mínění toto provedení nejvhodnodnější. Poměrně složité tvary masky vyrobené z plechu je možno nahradit hliníkovou destičkou tl. 5mm, obrobenou do tvaru masky.

Aktualizace: 18.2.2006