Kupujeme Flexaret

Při koupi kteréhokoli modelů Flexaretu je nutné si uvědomit, že i nejmladší z nich už mají od data výroby více než 34 let. Tím jsou dány nejčastější problémy, se kterými se můžeme setkat:

  • Závěrka nedoržuje časy, zasekává se.
  • Zaostřování jde ztuha.
  • Špinavý objektiv (i zevnitř).
  • Poškrábané čočky objektivu.
  • Špinavá matnice event. špinavé nebo osleplé zrcadlo.

Osobně doporučuji dávat přednost bazarům před inzeráty a internetovými aukcemi. Máte-li možnost si přístroj trochu prozkoušet, je vaše nákupní riziko podstatně menší. Též ušetříte na poštovném a dle mých zkušeností jsou ceny v mimopražských bazarech příznivější než ty, které čítávám na inzerátech a v internetových aukcích.

Nákup doporučuji začít prohlídkou zevnějšku přístroje. Zde je těžko radit. S určitou mírou opotřebení se nejspíš musíte smířit, ale rezavé součástky, nápadně zubem času nahlodané polepy a otlučený vzhled přístroje příliš nenavnadí a zároveň většinou svědčí o tom, že daný přístroj má za sebou hodně životních zkušeností. Podotýkám, že pokud na nákup nespěcháte, můžete po nějaké době pravidelného sledování nabídky bazarů, inzerátů nebo internetových aukcí narazit na zánovně vypadající a bezchybně fungující kus. To platí především pro novější modely od IV výše. Dle mé zkušenosti se trpělivost vyplatí.

Vyzkoušejte otevírání světlíku šachty. Nic nedře, žádný díl není deformován? Výborně. Je při pohledu na matnici obraz světlý a bez skvrn a zobrazeného prachu uvnitř přístroje. Zkuste si zaostřování. Mělo by jít zvolna, bez přílišného násilí. Další váš pohled by měl být věnován objektivům. Špinavé zaprášené čočky ani tak nevadí, dají se snadno vyčistit. Ale špína na vstupních čočkách dokáže zakrýt nečistoty uvnitř objektivu a též velice obtížně poznáte, jestli vstupní čočka snímacího objektivu není poškrábaná nešetrným čištěním. Její stav snadno zkontrolujete při pohledu zevnitř z otevřeného přístroje přes snímací objektiv. Samozřejmě při nastavení času "B" a při současném držení spouště. V určité poloze přístroje se vám na odlesku vstupní čočky zobrazí všechny i ty nejmenší mikroškrábance. Při té příležitosti se podívejte na vnitřní matici jejíž okousané hrany svědčí o tom, že přístroj absolvoval opravu objektivu nebo závěrky. To samo o sobě není nic špatného. Když je zřejmé, že oprava proběhla v nedávné minulosti (svítící ještě nezašlé vrypy) a závěrka i přesto zlobí, tak se takovému přístroji raději vyhněte obloukem.

Dostali jsme se k nejčastějšímu kameni úrazu mnoha starších přístrojů. Tím je závěrka. Po letech se totiž její mazivo promění v lepivou hmotu, která je obvyklou příčinou toho, že závěrka nedodržuje časy. Druhou horší příčinou jsou sesláblé pružinky nebo deformované součásti závěrky. Závěrka Flexaretu se jemností a složitostí součástek podobá hodinovému strojku a proto její oprava patří do rukou zkušenému opraváři, sami se o ni nepokoušejte. Každopádně si prozkoušejte především dlouhé časy. Při kratších časech jsou pružinky pod větším napětím a proto při nich závěrka většinou funguje správně. Nezapoměňte na čas "B". Při zkoušení závěrky je nutné u novějších modelů (od verze IV) mít v přístroji film (i starý negativ) a nebo mít přístroj otevřený.

Absolvoval váš kýžený Flexaret testy bez ztráty kytičky? Tak dojednejte cenu a mějte ho rádi. Něco nefunguje a vy nechcete čekat na bezvadný kus? Pak nezbude než se po koupi domluvit s někým kdo Flexarety umí opravit. Každopádně odborné vyčištění závěrky přístroji neuškodí. I když oprava něco stojí, filmy zkažené nesprávnou funkcí závěrky také nejsou zadarmo. Napište mi prosím, máte-li pozitivní zkušenost s některým z opravářů při opravě Flexaretu . S přibývajícím věkem přístrojů budou reference na kvalitní opraváře čím dál více potřebné.