Velký test malých rádií

31 Bře

Většina lidí nedělá z výběru malého rádiopřijímače žádnou vědu. Stačí navštívit oblíbenou prodejnu nebo eshop a vybrat z aktuální nabídky to, co by se asi tak mohlo hodit. Menšině, která hledá informace na internetu by mohl být ku pomoci následující text.

S kamarádem Pavlem jsme shromáždili šest malých rádií a podrobili jsme je několika testům. Tím prvním bylo porovnání kvality zvuku při poslechu jedné velmi silné stanice. Následoval test přehrávání hudby a mluveného slova ze souborů ve formátu MP3 z paměťové karty. Posledními dvěma testy byly příjem slabé stanice FM a příjem slabé stanice AM. Výsledky všech uvedených testů nebyly stanoveny absolutně, ale pouze porovnáním přístrojů mezi sebou. Například u testu citlivosti příjmu slabé stanice FM se vítěznému přijímači Etón G3 podařilo hrát prakticky bez rušivých zvuků a poslední šestý přijímač Emgo 1505 W stanici téměř nedokázal zachytit.

Všechny výsledky, které jsme zaznamenali a zaznamenali jsme jako pořadí, v němž vítěz obdržel č. 1 a úplně poslední č. 6. jsou uvedeny v následující tabulce:

RadiopřijímačZvuk – příjem vysíláníZvuk – mp3Citlivost FMCitlivost AM
Sencor SRD 215 B113nemá
Smarton 2006535nemá
Etón G32nemá11
Sangean DPR 69+4nemá2nemá
EMGO 1505 W226nemá
Phillips AE 2340/003nemá42

Chtěl bych k těmto výsledkům připojit několik slov. Asi nikoho nepřekvapí, že přeborníkem v příjmu byl Etón G3. Jde o velmi dobře vybavený světový přijímač, který je v hodný i pro dálkový poslech. Škoda, že přístoj už zmizel z trhu a nahradily ho přijímače Tecsun PL-660 nebo Tecsun PL-880, které mají podobné vlastnosti. Sangean DPR69+ je jediným DAB přijímačem v testu. Má druhou nejlepší citlivost a poměrně příjemný neagresivní zvuk.

Dle mého mínění ale byl největším překvapením Sencor SRD 215. Kvalita jeho zvuku je na takto malý přístroj naprosto vynikající. Výšky jsou na svém místě a dokonce se dočkáme i náznaku hloubek. Přidejme k tomu průměrnou citlivost příjmu (3. místo), bude zřejmé, že za cenu kolem 440 Kč uživatelé obdrží překvapivě zdatný přijímač se subjektivně velmi dobrým a silným zvukem. Přístroj má ale také jednu slabinu, která jej omezuje v možnosti poslechu audioknih ve formátu MP3. Při přechodu na další soubor dojde k zhruba vteřinovému zeslabení a postupnému zesílení zvuku. To např. u hudby vůbec nevadí, ale u audioknih rozstříhaných na mnoho malých souborů rádio jakoby „polyká“ začátky některých slov. Výhodou je naopak ladění stanic pomocí kolečka. Automatické ladění není velkou výhrou. Přijímač sice vše naladí sám a uloží do předvoleb. Pořadí stanic ale uživatel nijak nemůže upravovat.

Poměrně zajímavých výsledků dosáhl přijímač EMGO 1505 W, který má jak při přehrávání stanice rádia, tak při přehrávání souborů MP3 velmi dobrou kvalitu zvuku a začátky slov nepolyká. Jeho největší nevýhodou je krátká prutová anténa, která navíc není polohovatelná a která posunula jeho příjmové schopnosti na poslední místo tabulky. Další nevýhodou je neupravitelné uložení předvoleb automatického ladění. Celkově je tedy vhodný k poslechu několika silných místních stanic FM a k poslechu „empétrojek“ všeho druhu.

Z tohoto pohledu by mohl být lepší volnou podobný přijímač Smarton 2006. Umí uložit předvolby v pořadí, jaké si přeje jeho uživatel a nepolyká začátky slov u audioknih. Ovšem kvalita jeho zvuku neobstojí v porovnání se Sencorem SRD 215 ani s EMGO 1505 W. Stejně tak je k nákupu nepovzbuzující jeho předposlední místo v citlivosti příjmu. Na závěr jeho hodnocení je nutno dodat, že má nevhodně navrženou skříňku a proto se s vytaženou anténou rád samovolně převrací.

Všímavější čtenáři na obrázku nezaznamenali šest přijímačů, ale osm. Jde o přijímače Sonoreta a Franzis, které jsou postavené ze stavebnic. Dohodli jsme se s Pavlem, že je do hodnocení nezařadíme. To nám ale nebránilo je vyzkoušet. Stavebnice Franzis naladila několik silných místních stanic, ale v porovnání se všemi ostatními rádii byla jednoznačně nejslabší. U Sonorety bylo nutné natáhnout cca. 20 m drátové antény, ale to nás nemohlo zastavit. Poslech samozřejmě nesnesl srovnání ani s nejslabšími současnými přijímač. Ale hrálo to.

Na závěr nezbývá, než dodat přání příjemného poslechu.