Elektromobily

21 Kvě

Je potřeba trochu se vzdálit od techno-nadšeneckých nebo techno-skeptických analýz a podívat se na věc z z uživatelsko-ekonomického úhlu pohledu. K tomu je potřeba důsledně zůstávat v současnosti. Ano, v budoucnu možná přijdou ekologičtější, levnější a dokonalejší technologie. My ale žijeme dnes a měli bychom elektromobily posuzovat z pohledu technologií, které jsou k dispozici a nikoli těch budoucích.

Asi bych měl hned na začátek uvést, že sám nejsem odpůrcem elektromobilů. Doufám, že na podzim dorazí do mé garáže Škoda Enyaq a docela se na ni těším. Jenom mě zlobí, že většina textů na internetu věnované této tématice jsou buď „oslavnými ódami“ nebo naopak „vyjádřením odporu“. Každá věc má dvě strany a elektromobilita není výjimkou. Bylo by nesprávné uvést jenom jednu z nich.

Můj drahý elektromobile
Elektromobily jsou dražší než „spalováky“. To je jednoduchý fakt viz https://www.skrblik.cz/auto/nejlevnejsi-elektroauta/

Kromě různých mini vozů typu Fiat 500 a na poměry elektromobilů velice levné Dacie Spring začínají ceny elektromobilů většinou kolem 800 000 – 900 000 Kč.

Začněme s porovnáváním odspodu:
Dacia Duster (benzin) 410 500 Kč
Dacia Spring (elektro) 576 400 Kč

To nevypadá špatně, ale Dacia Spring má základní dojezd WLTP 230 km, což je v reálu kolem 150 km. Ono je to vlastně správně, Dacia Spring je malý městský vůz a na dlouhé cesty není stavěný. Pokud si zvolíte vůz domácí značky, je výsledek porovnání cen ještě o něco horší.

Škoda Fabia (benzin) 369 900 Kč
Škoda Karoq (benzin) 665 900 Kč
Škoda Kodiaq (benzin) 1 069 900 Kč
Škoda Enyaq (elektro) 1 239 900 Kč

Podívejme se na momentálně technicky nejvyspělejší elektromobily. S Enyaqem srovnatelná Tesla Model Y začíná na 1 165 490 Kč a menší Tesla Model 3 vyjde v ČR 1 090 490 Kč. Pokud vím, nic levnějšího Tesla nedodává. Všechny ceny, které uvádím jsou základní ceny základních modelů tj. s minimální výbavou, jakou je možné zvolit. Je zřejmé. že zájemci o auto za 10 měsíčních platů, pro které je dnes k dispozici např. Škoda Fabia, to mají s elektromobily těžké. Vezměme průměrný měsíční plat v ČR za rok 2022, který činí 40 353 Kč. Vyjde nám, že na současný nejlevnější elektromobil Dacia Spring bude průměrný pracující vydělávat 14 měsíců a Tesla Model 3 ho vyjde na 27 měsíčních platů.

Zákon nabídky a poptávky je neúprosný. Dražších aut se prodá méně, než těch levných. Odhlédneme-li od různosti technických řešení, snížení ekologické zátěže bude dosaženo tím, že celkový počet vozidel klesne. To ale znamená, že spousta lidí ztratí k „automobilitě“ přístup. Na začátku 20. století Ford díky nízkým cenám zpřístupnil automobily střední třídě, elektromobilita tento proces do jisté míry obrátí.

Nazdar bazar!
Argumentace, že velká část lidí se stejně orientuje na mnohem dostupnější ojetiny, má velice vratké nohy. U bazarových elektromobilů je velkou otázkou stav jejich baterie. Výsledky průzkumů vypadají mnohem lépe, než byste čekali. Podle nich ztratí baterie ze své kapacity 2 – 2,5% ročně. K tomu přidejme, že baterie se považuje za opotřebenou při dosažení kapacity 70% a vyjde nám životnost elektromobilu přijatelných 15 let. Jenže v roce 2022 dosáhlo průměrné stáří aut v ČR 15,73 roku. Pokud se zruční Češi nenaučí levně opravovat baterie, bude vlastnictví funkčního elektromobilu pro nepříliš bohaté docela problémové.

Přidejme k tomu vztah prodejní ceny nového auta a ojetiny v bazaru a závěr je jednoznačný. Určitá část společnosti na elektromobil nedosáhne. To je ošklivá pravda, kterou většina politiků vezoucí se na „zelené vlně“ masám důsledně zamlčuje. V hezky zabaleném balíčku s názvem ekologie je kromě jiného ukryta chudoba, ale psst…

Tankujeme bez tanků
Při domácím nabíjení vyjděme průměrné ceny elektřiny v roce 2023. Ta se pohybuje kolem 5,80 Kč/kWh. Kombinovaná spotřeba Škody Enyaq činí 17,3 kWh na 100 km . Vynásobením získáme 100,34 Kč. Pro porovnání Škoda Karoq s motorem 1,5Tsi má průměrnou skutečnou spotřebu kolem 7l na 100 km. Vynásobením s průměrnou cenou benzínu 41,2 Kč/l benzínu zjistíme, že nás 100 km bude vyjde na 288,4 Kč. Při domácím nabíjení má tedy elektromobil co se týče paliva zhruba 3x levnější provoz než jeho benzínový protějšek.

Při použití různých nabíjecích stanic se situace významně změní. Na nejlevnějších nabíjecích stanicích dáte za kWh 8 Kč, u nejdražších 25 Kč. Z toho vyplývá průměrná cena nabíjení 16,50 Kč za kWh a z ní 285,45 Kč na 100 km. V takovém případě jsou náklady na palivo elektromobilu a spalovacího auta víceméně totožné.

Pro ekonomicky opodstatněný provoz elektromobilu je tedy naprosto rozhodující, kde budete tankovat. Nabíjecí stanice jednoduše není zadarmo a infrastruktura, která její provoz umožňuje také ne. Doufejme, že v této oblasti proběhne podobná komoditizace trhu jako v oblasti tankování benzínu nebo nafty a ceny se postupně přiblíží domácímu nabíjení.

Na ptáky jsme krátký a náš dojezd taky
Ne, opravdu si nemyslím, že současné elektromobily jsou stejně těžkopádné jako Škoda Eltra 151. Problém jejich kratšího dojezdu není zdaleka tak zásadní, jak ho většina lidí vnímá. Existují statistiky, že většina řidičů v ČR najede za rok kolem 10 000 km – 20 000 km ročně. Nikdo nechce do práce dojíždět 100 a více kilometrů denně. Tuto skupinu současný dojezd většiny elektromobilů nijak neomezuje. Při delší cestě je pak nutné trochu více plánovat. Například do Chorvatska s s elektromobilem rozhodně dojet . Velice malá skupina najede ročně více než 50 000 km. Zařaďme si do ní například různé obchodní zástupce. Při delších cestách budou tankovat dražší elektřinu z nabíjecích stanic a také na nich stráví mnohem více času, než dříve při tankování nafty nebo benzínu. Přiznejme si, nepotěší je to.

Kec na konec
Stará reklama sděluje : „Jedna velikost nepadne každému.“ Troufnu si tvrdit, že mnoha lidem bude elektromobil vyhovovat. Poskytne jim tiché pohodlné svezení bez smradu ze spáleného paliva. Například při pravidelnému dojíždění do práce do vzdálenosti maximálně 100 km a převážně domácímu nabíjení se dá odůvodnit i jejich vyšší cena. Platí ale také, že další velká skupina lidí nebude z nuceného přechodu na elektromobilitu nijak nadšená. To bude mít dva důsledky. Za prvé se lidé budou snažit udržet své benzínové miláčky v chodu co nejdéle, což povede k vyššímu stáří vozového parku. Za druhé se někteří méně úspěšní budou moci jenom dívat, jak se kolem nich prohání jejich úspěšnější spoluobčané v nablýskaných elektromobilech.