Radosti a strasti začínajícího elektromobilisty II – nabíjení na veřejných nabíječkách

3 Říj

Nabíjení elektromobilu je něco jiného než tankování auta se spalovacím motorem. Nejde jen o to, že trvá déle. Benzín nebo naftu nenatankujete doma, tedy pokud nemáte soukromou benzínovou pumpu. Na druhou stranu připomíná situace kolem veřejných nabíjecích stanic divoký západ.

Na to narazí v podstatě každý elektromobilista hned na začátku. Abyste mohli nabíjet na veřejných nabíjecích stanicích provozovaných určitou společností, musíte mít její čip, kartu nebo aplikaci. Takže objíždíte stanice, hledáte tu správnou a doufáte, že není zrovna obsazená. Rozhodně se vyplatí předem si zjistit potřebné informace například na mapě nabíjecích stanic. To všechno majitel vozu se spalovacím motorem nemusí vůbec řešit. Čerpací stanice jsou skoro všude a na všech platíte normálně hotovostí nebo platební kartou.

Přidáme-li k tomu netransparentní ceny a u některých požadavek na platbu paušálu, není divu, že EU proti tomuto chování začala připravovat nový zákon. Podle něj budou muset od roku 2027 provozovatelé rychlonabíječek nad 50 kW výkonu přijímat normální platební karty a zveřejňovat ceny nabíjení. Už aby to bylo. Chápu, že investice do nabíječek a související infrastruktury se musí vyplatit. Současný stav ale rozvoji elektromobility příliš neprospívá.

Máte-li příslušný čip nebo aplikaci, je nabíjení samo o sobě velice jednoduché. Stačí zasunout kabel, „pípnout“ čipem, někde ještě stisknout tlačítko začátek nabíjení a už si může vaše auto pochutnávat na čerstvých elektronech. Velice rychle se naučíte rozlišovat pomalejší nabíječky se střídavým proudem (AC) a rychlonabíječky s proudem stejnosměrným (DC). Základní informace najdete např. zde . Rychlonabíječky mají svůj vlastní kabel, jejich pomalejší sestry většinou vyžadují použití vašeho kabelu. Zde platí, že auto i nabíječka zamknou kabel v průběhu nabíjení v konektorech a proto vám ho nikdo nemůže sebrat. Jako naprostý začátečník v oblasti nabíjení, jsem nic o zamykání kabelu nevěděl. Naštěstí mám „kamaráda na telefonu“ a ten mi poskytl potřebnou radu. Na adresu Škoda Auto dodávám: Ocenil bych doplnění infotaimentu tlačítkem „Ukončit nabíjení a uvolnit kabel“.

Stav nabití baterie a spoustu dalších informací můžete kontrolovat nejen na displeji vozu, ale také při využití služby Škoda Connect v mobilní aplikaci MyŠkoda nebo MyŠkoda Esentials .

MyŠkoda a MyŠkoda Esentials

Musím dodat, že moje první zkušenost s aplikací MyŠkoda nebyla moc hezká. Aplikace se nedokázala spojit se službou Škoda Connect. Namísto ní jsem proto začal používat MyŠkoda Esentials, tehdy ještě pod názvem MyŠkoda Lite. Později jsem se ale vrátil k aplikaci MyŠkoda, která je vzhlednější a umí toho víc. Mám značné výhrady vůči rychlosti běhu obou dvou a také nechápu, proč je nutné při jejich upgrade zadávat znovu přihlašovací údaje do služby Škoda Connect. Abych to shrnul. Pro základní informace o stavu vozu obě sice vyhoví, ale příliš nenadchnou. A to je jednoduše škoda.