Radosti a strasti začínajícího elektromobilisty III – nabíjení doma

6 Říj

Nejprve si odpovězme na otázku, proč se obtěžovat s nabíjením doma, když na rychlonabíječce máme „plnou“ do hodiny.

Hlavní důvod je jednoduchý. Vyplatí se to. Na rychlonabíječkách jsem většinou platil 16Kč/kWh. Dle zúčtování za září 2023 doma za jednu kWh vydám 7,53 Kč. Skutečná spotřeba mého Enyaqu se v září pohybovala kolem 18 kWh na 100 km. U Karoqu činí dlouhodobá spotřeba 7l benzínu na 100 km a litr benzínu je momentálně za cenu kolem 40Kč. Teď to dejme do tabulky.


Vozidlo

Spotřeba na 100 km

Jednotková cena

Palivo na 100 km

Karoq 1,5 Tsi

7l

40 Kč

280 Kč

Enyaq – rychlonabíječka

18 kWh

16 Kč

288 Kč

Enyaq – domácí nabíjení

18 kWh

7,53 Kč

135,54 Kč

Takže na rychlonabíječce se „palivo“ pro provoz elektromobilu prodraží na cenu srovnatelnou s cenou paliva pro auto se spalovacím motorem. Domácí nabíjení pak sníží náklady zhruba na polovinu.

Navíc je domácí nabíjení jednoduše pohodlné. Večer připojíte kabel, zapnete nabíječku a ráno máte plnou. Je to opravdu tak? Moje domácí nabíječka zvládá maximální výkon 11kW, baterie Enyaqu dokáže pojmout o něco méně, než 80kWh tj. maximálním výkonem je za 7,3hod nabitá až po okraj.

Pokud byste se obávali přetížení domácí elektrické sítě, není to tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. Nabíječka je třífázová tj. nabíjení probíhá při 400V, proudem 16A. Domovní jistič vypadne při proudech nad 25A tj. celý systém má obstojnou rezervu. Jenom musí být vše v pořádku. Proud 16A by měly ustát i instalace s vodiči o průřezu 1,5mm2. Ale v mědi, hliník raději odstěhujte do Humpolce.

Asi bych se měl nyní zmínit o nabíječce samotné. Mám chytrý nabíjecí kabel EccoVolter Pro od brněnské společnosti R-EVC. Kvůli pohodlí jsem ho původně ovládal pomocí mobilní aplikace iXmanager. Aplikace umožňuje nastavovat proud nabíjení v rozsahu od 6A do 16A a také přepínat mezi jednofázovým a třífázovým režimem. Tím můžete regulovat výkon nabíjení podle potřeby.

To je celkem pohodlné, ale pro mě byla mnohem lákavější integrace nabíječky do prostředí systému Home Assistant. U výrobce mě trochu nasměrovali, za což jim dík. Zde je stručný postup:

  1. Nainstalujte do Home Assistantu repozitář HACS viz https://hacs.xyz/docs/configuration/basic .
  2. Přepněte nabíječku do režimu OCPP dle návodu, který je k ní přibalen.
  3. Pak přidejte integraci pro Open Charge Point Protocol (OCPP) a s ní se vám připojí také nabíječka viz https://home-assistant-ocpp.readthedocs.io/en/latest/installation.html .

Integrace Škoda Connect je v repozitáři HACS k dispozici také a proto je logickým důsledkem vytvoření samostatného pohledu, který nabíječku i auto spojí. V mém případě i s aktuálním stavem fotovoltaické elektrárny.

Nabíjecí proud lze takto snadno řídit např. podle výkonu fotovoltaické elektrárny, odběru domu a dalších parametrů. Samozřejmě pouze v rámci možností nabíječky samé. Také máte dobrý přehled o tom, kolik elektřiny vaše vozidlo zkonzumovalo.

Upozorňuji, že po přepnutí do protokolu OCPP aplikace iXmanager přestane fungovat a jinak chytrá nabíječka poněkud zhloupne. Například jsem postrádal možnost možnost přepnutí do dvoufázového režimu, abych mohl pracovat s nižším nabíjecím výkonem. To je naštěstí u modelu „Pro“ řešitelné jednoduše tím, že použijete koncovku pro jednofázovou zásuvku 230V namísto koncovky pro zásuvku 400V/16A. Mnohem víc mi proto vadí, že zapínání a vypínání nabíjení je nutno řídit vozidlem a nikoli nabíječkou. Každý, kdo zná závratnou pomalost reakcí služby Škoda Connect, jistě chápe. Dalším logickým krokem, který mám v plánu, je vytvoření jednoduché automatizace, která bude provoz nabíječky řídit. Ale zatím se s ní učím pracovat.

Celkově mi domácí nabíjení vyhovuje mnohem víc, než použití rychlonabíječky. Do auta se dají postupně „nastrkat“ přebytky výroby fotovoltaické elektrárny a když je potřeba, dá se baterie nabít do plna ze sítě v průběhu jedné noci za cenu, o které si majitelé vozidel se spalovacím motorem mohou nechat jenom zdát.